تخم گذاری مرغ عشق(باجریگار)

دوستان سلام.مرغ عشق از جمله پرندگانی هست که برای تکثیر خونگی بسیار مناسب هست و از نظر رسیدگی و تغذیه هم نیاز به وقت و حساسیت آنچنانی نداره.اما مورد بسیار مهمی که در تخم گذاری و تکثیر مرغ عشق یا همون باجریگار باید مورد توجه بگیره بلوغ جسمی و آمادگی جفت و بخصوص پرنده ی ماده هست.خیلی از عزیزانی که جفتی رو تهیه میکنن بعداز مدتی انتظار حتی شش ماهه از تخم گذاری جفتشون ابراز ناامیدی میکنن.درحالیکه اصلا پرنده ی ماده یا حتی نر به بلوغ کافی برای تکثیر یا تخم گذاری نرسیدن اصلا.قبلا هم گفته شده بهترین زمان برای تخم گذاری پرنده ی ماده زمانی هست که فیبر بالای نوک به رنگ قهوه ای سوخته در آمده و دم پرنده هم به صورت نبضی میزنه و بالا پایین میشه و در این زمان هست که باید برای جفت لونه گذاری انجام بشه.هرچند نرهای خیلی آماده هم در بسیاری از اوقات رنگ فیبر بالای نوکشون به رنگ آبی بسیار پررنگ در میاد.اما چیزی که خیلی مهم هست باید دقت بشه که ماده ی بالغ باید خطوط بین دوچشم و بالای سرش کاملا از بین رفته باشه و حلقه ی اطراف چشم به رنگ زرد تبدیل شده باشه که عموما توی سن بین هشت الی ده ماهگی این اتفاق میفته.هرچند ممکنه زودتر هم این اتفاق بیفته ولی در مورد مرغ عشق مسئله ی تخم برگشتگی بسیار زیاد دیده شده و باعث تلف شدن پرنده های ماده ی جوان شده.البته بسیاری از ماده های جوان هم هستن که بصورت طبیعی قبل از سن شش ماهگی به حدی از آمادگی میرسن که خودشون برای جفت گیری به نر تمایل نشون میدن که باید با لونه گذاری و آماده کردن شرایط محیط رو برای تخم گذاریشون فراهم کنن که این موارد جزو استثناهاست و نباید در حالت کلی و آماده سازی مصنوعی مقایسه بشن.پس با انتخاب مناسب و صبر و رسیدگی به راحتی میشه از مرغ عشق جوجه کشی کرد و لذت تکثیر این پرنده ی زیبارو درک کرد.موفق باشید

عکس از یک مرغ عشق ماده ی بالغ

/ 16 نظر / 99 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رضا معدن زاده

آره پراشونم دراومده ولی هنوز دون خور نشده. فردا براتون عکس میذارم ببینید خودتون نظر یدید. کف لونه روزنامه باشه یا بردارم؟ نگفتید که چرا نر به جوجه ها غذا نمیداد؟ البته بگم من یه ساعتی هست آوردم و تو این یه ساعت فقط ماده غذا داده. اون چیزایی که به پای جوجه ها چسبیده رو چطور جدا کنم؟

رضا معدن زاده

به جای روزنامه چی بذارم.؟ چیزی نمیخواد بذارم؟

رضا معدن زاده

چشم برداشتم. اینام عکس جفت با جوجه ها. http://upload7.ir/imgs/2014-02/10512929137672984658.jpg http://upload7.ir/imgs/2014-02/24971297288510007571.jpg http://upload7.ir/imgs/2014-02/31672467427547061248.jpg بی زحمت ببینید و نظرتون و بدید

رضا معدن زاده

باشه دستتون درد نکنه. خیلی اذیت میکنم. فقط در لونه را بردارم یا باشه. چون وقتی بر میدارم میرند و به جوجه ها غذا میدند؟ با تشکر

رضا معدن زاده

نظرتون در مورد جفت چیه؟ جفت خوبی هستند؟ جوجه هاش خوبن؟

رضا معدن زاده

سلام اقا امروز مرغ عشقام جفت گیری کردند. چیکار کنم؟ هنوز جوجه هاش دون خور نشدند؟ دوباره میخوان تخم کنند؟ یه سوال میتونم جای نی تو قفس چوب بذارم.؟

رضا معدن زاده

شرمنده یه سوال دیگه. ممکنه به خاطر گذاشتن مرغ عشق ها پیش عروس ها و دیدن آنها جفت عروسام تحریک بشن و جفت گیری کنند؟ سوال بعدیم اینه که جایی خودنم (یادم نمیاد کجا) که نوشته بود نوک بازی کردن عروس ها با همدیگه جوری بازیه و ابراز علاقه بهم دیگست؟ درسته؟ خیلی ممنون.

رضا معدن زاده

سلام از امروز جوجه ها میومدن بیرون و دو تاشون خودشون دون میخوره ولی هنوز مادرشون بهشون غذا میده. کی باید جدا کنم جوجه هاشونو؟ و اگر دوباره تخم کنند مشکلی نداره؟

رضا معدن زاده

دستتون درد نکنه. نمیدونم چطوری لطفطون را جبران کنم؟ برای تبدیل وبلاگتون به سایت هر کمکی از دستم بر بیاد براتون میکنم. من رشتم نرم افزار کامپیوتره و برنامه نویسیم عالیه. خوشحال میشم بتونم کمکتون کنم.

رضا معدن زاده

باشه. تمام سعی خودم رو میکنم. بازم ممنون