فصل جفت گیری

دوستان سلام.با توجه به اینکه هوا بشدت گرم شده فعلا زمان خوبی برای جفت گیری پرندگان و تخم گرفتن ازشون نیست و سعی نکنید که هرطور شده توی تابستون از پرنده هاتون جوجه نگیرین چون کار خیلی سختیه و به پرنده ها هم خیلی فشار میاره اونم به چند دلیل.اول اینکه فضای داخل لونه بخاطر عدم گردش هوا خیلی سنگین و گرم میشه که این خودش به تنهایی میتونه تخم رو فاسد کنه.یکی دیگه اینکه توی گرما رطوبت داخل لونه از بین میره و نطفه داخل تخم اکسیژن لازم رو نداره و باروی تخم خوابیدن پرنده همون توی تخم خفه میشه و میمیره.ازهمه مهمتر اینکه پرنده باید با تحمل تشنگی بیشتری روی تخم بخوابه که خیلی بدن پرندرو ضعیف میکنه.پس بهتره با گرم شدن هوا لونه رو از توی قفس پرنده بردارین و بذارین حداقل توی این دو ماه پرنده استراحت کنه که با این کار هم نطفه پرنده نر و هم بدن ماده برای تخم گذاری خوب تقویت میشه و هم تعداد بیشتری میتونن تخم بذارن و شانس جوجه شدن خیلی بیشتر میشه که من فکر میکنم به صرفه تر هم هست.

/ 14 نظر / 169 بازدید
نمایش نظرات قبلی
علی

سلام بر علی آقا.من یک جفت مرغ عشق دارم.الان چهارسری ماده داره تخم میذاره که یک بارش مربوط به بهار که از 5 تا تخم 2 تا شو نر خورد(باوجود تغذیه ی عالی) و 2 تاش جوجه شد که هر دو رو نر کشت.2سری هم مربوطه به تابستانه که اصلا تخمهاش جوجه نشد.الان بعد از 2 ماه استراحت دوباره تو آبان تخم گذاشته که امروز حدود 21 روز از گذاشتن اولین تخمش گذشه.که یکی از تخم ها که از همه سبک تر بود رو در آوردم دیدم خالیه.من نرم خیلی جوونه تغذیه ش هم عالیه.اما ممکن به این سن از نطفه افتاده باشه؟

علی

سلام.بله چنیدین و چند بار.حتی بعضی مواقع در طول روز چند بار جفت گیری میکرد که حقیقتا از این بابت نگران شده بودم که مبادا نر ضعیف بشه.والا اون قطره رو نه ولی جوانه گندم رو براشون گذاشتم ولی نخوردن! ولی عوضش جعفری تازه و تخم مرغ و کتان و کاهو رو مرتب بهشون میدادم.آخه نمیدونم چرا این طوری میشه!شاید به خاطر این که نرم از نظر قدی از ماده کوچیکتره و همین باعث شده به خوبی جفت گیری نکنه و نتونه نطفه رو انتقال بده!

علی

سلام.چند سوال: قطره ی ad3e رو داروخانه ها دارند؟اگه دارند قیمتش چنده؟من امروز که نر رو دوباره انداختم تو قفس ماده،سریعا باهاش جفت گیری کرد اما با اینکه ماده کاملا سر جاش وایساده بود ولی نر نمیتونست خوب باهاش جفت گیری کنه.احساس میکنم نمیتونه خوب نطفه رو انتقال بده.چنین چیزی ممکنه؟نظرتون در این باره چیه که 6 ماه استراحت بدم و اواخر بهار کوزه رو بذارم؟

علی

کمی انحنا داره

علی

سلام علی آقا 2 تا سوال داشتم:1-اگه ماده مریض باشه ممکنه که نطفه توی تخم از بین بره؟(نه بر اثر نخوابیدن روی تخم ها بلکه فقط بیماری) 2- قطره ad3e حدودا قیمتش چنده؟

علی

سلام.از نرم که مطمئنم که هم قوی وهم سالم اما ماده مشکوکه،حالا این علایم عفونت چیه؟

علی

سلام.حالا فرض بر این که عفونت داشته باشه چیکار میش کرد؟

علی

پس با این تفاسیر یه چند ماهی تقویتشون میکنم بعد لونه رو میزارم.نهایتا اگه بعد از این چند ما ه تخم ها بدون جوجه بود کلا جفت رو عوض میکنم.نظر شما چیه؟

علی

سلام.یعنی زیاد بودن تعداد تخم ها نشانه ی سلامتی مادست؟

حمید

سلام من جفت عروس هلندیم چند بار تخم گذاشتن فکر کنم چون تابستونه تخم ها باز نشدن.حالا واسه اینکه ضعیف نشن لونه رو برداشتم و از هم جداشون کردم .خیلی سر وصدا میکنن طوری که خیلی اذیت میشم تو خونه وقتی هم که تو خونه ولشون میکنم جفت گیری میکنن و دنبال لونه میگردن تو جاهای تاریک .با اینکه لونه ندارن ولی دیشب تو قفسش تخم کرده به نظرتون چیکارش کنم ؟؟